-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna
-
Wersja do drukudruk
Aktualność
Życzenia z okazji Dnia Ojca
(Zam: 22.06.2016 r., godz. 21.53)

Drodzy Tatusiowie,
W tym ważnym i szczególnym dniu, chcę wszystkim tatom przekazać wiele cennych
i ciepłych słów, myśli i drogowskazów. Jak bardzo jesteście ważni? Jak bardzo potrzebni? Jak wiele ról przed Wami!
Dużo słońca na Dzień Ojca!

Drodzy Tatusiowie!
W dniu Waszego święta życzymy Wam siły,
byście mogli udźwignąć małe i wielkie troski Waszych dzieci,
pogody ducha, byście mogli na zawsze pozostać młodzi,
mądrości, byście umieli wskazać to, co ważne,
a przede wszystkim poczucia szczęścia,
byście z dumą i radością patrzyli na swe życie,
biorąc z niego każdego dnia to, co najlepsze!

Barbara Mierzejewska

Dyrektor oraz Personel
Żłobka MiejskiegoTata superman
„Ojciec musi zabrać dziecko na najwyższe wzgórze,
aby mogło zobaczyć,
jaki jest jego świat"
Przysłowie Majów


Psychologowie o roli ojca w życiu dziecka wypowiadają się jednoznacznie: czas, jaki ojciec poświeci swojemu dziecku jest bezcenny. I to nie tylko wtedy, kiedy z nastoletnim synem wyjdzie na mecz, lub z kilkuletnią córką pójdzie do zoo. Zegar zaczyna tykać, kiedy maleństwo jest jeszcze w brzuchu mamy, a odmierza czas już zupełnie realnie, kiedy pojawia się na świecie. Zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko jest jeszcze małe i bezbronne, gdy jego najważniejsze potrzeby można zaspokoić przytulając czy kołysząc w ramionach. To właśnie wówczas rodzi się prawdziwa, mocna więź. Niestety wielu ojców przegapia ten moment. Pochłonięci pracą, robieniem kariery, strachem przed wzięciem na siebie odpowiedzialności lub po prostu zwykłą nieumiejętnością, oddają mamie walkowerem całkowitą opiekę nad dzieckiem. Tłumaczą się, że jak pociecha będzie miała 7 lat, pójdzie do szkoły, wtedy na pewno będą razem kopać piłkę, organizować górskie wyprawy, jeździć na nartach i chodzić na basen. Ale kiedy nadchodzi ten okres bardzo często okazuje się, że jest już za późno.

Tata jak kotwica

Pamiętacie przebój Arki Noego - „Tato"? W refrenie dzieciaki z całą mocą swoich małych gardeł śpiewały - sanki są w zimie, rower na lato, mama to nie jest to samo co tato... . I rzeczywiście tak jest. Są takie potrzeby w życiu dziecka, których nikt - nawet najbardziej kochająca mama - nie zaspokoi tak, jak tata. Jedną z takich fundamentalnych wartości, jaką ojciec może ofiarować swoim dzieciom, jest poczucie bezpieczeństwa: to świadomość kształtująca się w dzieciach od momentu ich narodzin, że choćby cały świat runął, to tata wszystkiemu da radę, wszystko zrozumie, wytłumaczy. Nie chodzi o kreowanie siebie na super-bohatera, który nigdy się nie myli, wszystkiemu zaradzi no i oczywiście nigdy nie płacze. Chodzi raczej o bycie dla dziecka kotwicą, która jest w stanie utrzymać na miejscu potężny transatlantyk nawet, gdy w koło szaleje burza.
Aby tata mógł być taką kotwicą, musi spełnić jeden podstawowy warunek: zdobyć zaufanie dziecka. I chociaż niejednemu tacie może się to wydawać banalnie proste, to wcale takie nie jest. Na zaufanie pracuje się od pierwszego dotyku nowonarodzonego dziecka, a buduje się je poprzez umiejętność spojrzenia na świat jego oczami. Dla kilkumiesięcznego malucha, brak obecności kogoś bliskiego, to tak, jak dla taty poczucie, że nikt go nie rozumie. Dla kilkulatka popsuta zabawka, znaczy tyle samo, co dla taty zepsuty samochód. Dla nastolatka wykluczenie z grona rówieśników, to tak, jak dla taty zwolnienie z pracy. Dorosłemu człowiekowi, a zwłaszcza mężczyźnie, który powinien być głową rodziny, przedsiębiorczym
i zaradnym, spojrzenie na świat z takiej perspektywy jest bardzo trudne. Problemy jakie mają dzieci, dla taty wydają się błahostką. Często je lekceważy, czasami zupełnie nieświadomie, tylko dla tego - że przecież to nic ważnego, może poczekać.
Kiedy kilkulatek oczekuje od taty, że naprawi jego popsutą zabawkę, a ten je zlekceważy, lub co gorsza nakrzyczy, że ją zepsuło, wówczas niech nie oczekuje, że za pięć czy dziesięć lat dziecko zwróci się do niego z prośbą o radę i pomoc w trudnej życiowej sytuacji, która będzie naprawdę poważna. Jeśli tata obiecuje dziecku, że razem pójdą do kina, a później bez uprzedzenia i podania powodu odwołuje wyjście, nie może oczekiwać, że kiedy jego dziecko będzie nastolatkiem/ką, dotrzyma obietnicy, że na swojej pierwszej imprezie nie da się namówić na spróbowanie środków odurzających. Kiedy tata łamie obietnice, te małe w jego oczach, ale wielkie w oczach dziecka, musi się liczyć z tym, że kiedy przyjdzie pora na te obietnice naprawdę wielkie, one również będą łamane.
Budowania zaufania nie można odkładać na „potem", bo może się okazać, że to "potem" już nie istnieje.

Życie to pyszne ciastko
Tata wywiera ogromny wpływ na rozwój swojego dziecka. To stwierdzenie jest oczywiste dla wszystkich mężczyzn. Często zapominają jednak, że wpływ ten trwa ciągle, a nie tylko wówczas, kiedy „wychowują" swoje dziecko. Tata powinien mieć świadomość, że jego pociecha obserwuje go cały czas: kiedy rano wychodzi do pracy i zapomina o pożegnalnym buziaku, gdy wraca do domu i zatapia się w telewizor, kiedy opowiada koledze - jak to miał kiepski dzień. Dziecko przejmuje zachowania swojego taty, jest przecież dla niego autorytetem i wzorem. Obserwując go, jego zachowanie, sposób bycia, stosunek do świata, wyrabia w sobie i kształtuje poglądy na różne dziedziny życia społecznego i moralnego. Dlatego tak ważne, z punktu widzenia dziecka, są dwie kwestie: pozytywny stosunek taty do życia oraz do mamy.

W pierwszym przypadku, zadaniem taty jest angażowanie się w rozwój malucha, nauczenie go odkrywania i doceniania piękna życia. O ile potrzeba mamy w pierwszym okresie życia dziecka jest oczywista i mama czuje to instynktownie, o tyle potrzeba taty zostaje potwierdzona dopiero wraz z rozwojem malucha (istnieje jednak już z chwilą narodzin). Zarówno zadaniem mamy, jak i taty jest uświadomienie dziecku, że jest kochane i akceptowane. Mama okazuje to w codziennej trosce, tata poprzez otwarcie dziecka na świat. Mówi się, że zadaniem taty jest oderwanie małego człowieka od spódnicy mamy. To tata ma pokazać dziecku jak należy się ze światem zmierzyć.

Druga istotna kwestia, to stosunek taty do mamy dziecka. Jedną z najcenniejszych rzeczy, jaką tata może ofiarować swoim dzieciom, to miłość i szacunek okazywany ich mamie. Jako świetni obserwatorzy, maluchy z łatwością potrafią dostrzec jakość relacji małżeńskich pomiędzy rodzicami. Podstawą udanego, dobrego ojcostwa jest udane małżeństwo. Według Jacka Pulikowskiego „najważniejsze, co może dać ojciec swoim dzieciom, to po prostu: prawdziwie, mądrze, dojrzale, wiernie, wyłącznie i dozgonnie kochać ich matkę".

Dziecko nie jest własnością
Dziecko nie jest częścią rodziców,
nie jest również ich własnością.
Jest osobą całkowicie odrębną i tylko powierzoną im do czasu,
zanim nie stanie się zdolne do samodzielnego życia.
S Sławiński

Dziecko nie należy do taty, chociaż na co dzień często się słyszy - to mój synek, moja córeczka. Mały człowiek nie jest własnością taty, nawet wtedy, kiedy jest od niego całkowicie zależy. Dziecko na każdym etapie swojego życia jest autonomiczną istotą, której należy się wolność, szacunek i zaufanie. Oczywiście nie oznacza to, że niemowlakowi dajemy wybór, jakich chce używać pieluch, przedszkolakowi, do którego pójść przedszkola, a nastolatkowi, czy ma ochotę skończyć gimnazjum. Tata daje wolność swojemu dziecku, kiedy nie zmusza go do realizacji własnych życiowych marzeń, oczekiwań i potrzeb; szanuje, kiedy respektuje jego uczucia; ufa, kiedy daje dziecku poczucie wpływu na bieg swojego życia.

Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 22.06.2016 r., godz. 21.53
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 22.06.2016 r., godz. 21.53
Liczba odwiedzin: 733