-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Dla rodziców

Wakacyjne pogotowie

-
Wersja do drukudruk
Wakacyjne pogotowie

Dzieci zwykle chorują w najmniej spodziewanych okolicznościach. Nie zamartwiaj się więc, jeśli twój maluch podczas wyjazdu złapie katar czy dostanie biegunki. Dzięki naszym radom szybko postawisz go na nogi.

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra-neonatolog z Instytutu Matki
i Dziecka w Warszawie.
Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska


Jadąc na wymarzony urlop, oczyma wyobraźni widzisz swojego brzdąca beztrosko baraszkującego na plaży i korzystającego z uroków lata. I zwykle tak właśnie jest, bowiem większość dzieci cieszy się na wakacjach świetnym zdrowiem! Jednak co zrobić gdy rzeczywistość okaże się nieco inna i smyk już pierwszego dnia dostanie wysokiej gorączki albo zacznie wymiotować? Przede wszystkim zawczasu przygotuj się na każdą ewentualność, a jeśli maluszek rzeczywiście zachoruje – nie trać zimnej krwi. Poniżej przedstawiamy najczęstsze o tej porze roku dziecięce przypadłości. Nasz ekspert,
dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, podpowiada, kiedy można spróbować pomóc maluchowi samodzielnie, a kiedy warto udać się z dzieckiem po poradę do lekarza. Pediatra wyjaśnia również, jak korzystać
z pomocy lekarskiej poza miejscem zamieszkania i w jaki sposób – w razie nagłego wypadku – wezwać pogotowie. Wyjeżdżając z maluchem, koniecznie trzeba też zabrać ze sobą podróżną apteczkę. Na następnych stronach prezentujemy przykładowe leki, które powinny się w niej znaleźć. W przypadku choroby pomogą złagodzić u malca przykre dolegliwości, zapobiegną rozwojowi infekcji i przyspieszą powrót do zdrowia.


GDY MALUCH SIĘ PRZEZIĘBI

Baraszkowanie w wodzie to obowiązkowy punkt wakacji każdego dziecka. Choć ma ono tę ogromną zaletę, że świetnie hartuje młody organizm, może też spowodować u malucha przeziębienie. Typowa infekcja zazwyczaj zaczyna się u dziecka od kataru i suchego kaszlu. Potem dołączają się kolejne objawy, czyli ból gardła, gorączka, mokry kaszel,
a niekiedy również ból ucha. Co można zrobić, by szybko pomóc choremu maluszkowi? Oto sprawdzone i bezpieczne kuracje polecane przez doświadczonego pediatrę. Nasz redakcyjny ekspert radzi też, kiedy nie warto czekać na dalszy rozwój wypadków, tylko od razu należy zwrócić się po fachową pomoc do specjalisty.
Kaszel

To bezwarunkowy odruch , dzięki któremu dziecko pozbywa się wydzieliny spływającej do gardła i oskrzeli. Nieodłącznie towarzyszy przeziębieniu. Na początku infekcji kaszel jest suchy. Dopiero potem staje się mokry. Wtedy słychać, jak smyk próbuje odkrztusić zalegającą w oskrzelach

Jak pomóc choremu dziecku?

Podawaj malcowi jak najwięcej płynów oraz odpowiedni syrop ( dzieciom do 3-go roku życia, lek powinien zalecić pediatra ), np. Pyrosal kid, Junior angin. Na kaszel mokry podaje się leki wykrztuśne, które rozrzedzają zalegającą wydzielinę i wzmagają odruch kaszlowy, np. Mukosolvan.

Kiedy pójść do lekarza?

Jeśli kaszel jest bardzo męczący lub podczas jego napadów słychać w oskrzelach smyka świsty i furczenia.Katar

Wodnista wydzielina z noska zazwyczaj jest pierwszym objawem infekcji przeziębieniowej, którą powodują wirusy.

Jak pomóc choremu dziecku?

Aby nie dopuścić do dalszego rozprzestrzenienia się wirusów w drogach oddechowych, kilka razy dziennie oczyszczaj i nawilżaj nos malca roztworem wody morskiej ( np. Marimer baby, Tonimer ) lub solą fizjologiczną. Wypróbuj też krople obkurczające śluzówkę. Stosuj je jednak nie dłużej niż 4-5 dni.

Kiedy pójść do lekarza?

Jeśli wydzielina z nosa przybierze kolor zielonożółty, to znak, że doszło do powikłań
i dziecko może mieć zapalenie zatok. Wtedy powinien obejrzeć je pediatra.
Ból ucha

Latem jego przyczyną są zwykle bakterie lub – rzadziej – grzyby. Mogą one wniknąć
w uszkodzoną lub przez dłuższy czas wilgotną po kąpieli w morzu czy jeziorze skórę ucha. Cierpiący maluszek płacze, trzyma się za ucho i nie daje się do niego dotknąć.

Jak pomóc choremu dziecku?

Podawaj smykowi jeden ze środków przeciwbólowych w zawiesinie lub w czopkach, np. Panadol dla dzieci, Nurofen. Ulgę przyniesie też maluchowi przyłożenie ciepłego okładu.

Kiedy pójść do lekarza?

Aby oszczędzić malcowi bólu, warto jak najszybciej umówić wizytę u pediatry. Lekarz zaleci preparaty miejscowe (zwykle antybiotyki), antybiotyk ogólny środki przeciwobrzękowe lub przeciwzapalne.

Gorączka

Wzrost temperatury ciała to znak, że maluszek próbuje walczyć z wirusami i bakteriami. Jednak zbyt szybkie podanie dziecku leku obniżającego gorączkę przerywa tę mobilizację, a jego organizm nie uczy się, jak sobie radzić z chorobą. Środki przeciwgorączkowe zaaplikuj więc dopiero wtedy, gdy niemowlę ma 38ºC (mierzone pod pachą) lub 38,5ºC (mierzone w odbycie), a starszy smyk - 38,5ºC.

Jak pomóc choremu dziecku?

Podaj malcowi syrop albo czopki przeciw gorączce (Calpol, Ibufen, Nurofen). Leki te zawierają paracetamol (można go podawać od 1-go dnia życia) lub ibuprofen (od 3-go miesiąca). Możesz też położyć maluszkowi na czoło zimny okład lub przygotować chłodzącą kąpiel (temperatura wody powinna być jedynie o 1-2ºC niższa od temperatury ciała dziecka).

Kiedy pójść do lekarza?

Jeśli gorączka utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni lub towarzyszą jej inne objawy, np. kaszel, malca musi zbadać lekarz.
Ból gardła

Może być jednym z pierwszych objawów przeziębienia lub też zwiastować zapalenie gardła albo anginę

Jak pomóc choremu dziecku?

Aby zapobiec rozwojowi infekcji, warto od razu zaaplikować smykowi preparat odkażający i łagodzący ból, np. Tantum Verde, Sol Baby. Starszemu dziecku pomoże też lek w tabletkach, np. Junior angin. Dodatkowo możesz przygotować malcowi na gardło ciepły okład.

Kiedy pójść do lekarza?

Jeżeli dziecko ma wysoką gorączkę, powiększone węzły chłonne, wymiotuje lub skarży się na ból brzuszka i głowy, może to świadczyć, że prawdopodobnie ma anginę ropną.
W tej sytuacji trzeba odwiedzić z malcem pediatrę.


PROBLEMY Z BRZUSZKIEM

Zmiana diety, jedzenie w przypadkowych miejscach czy wszechobecny upał przyspieszający psucie się żywności... To wszystko może być przyczyną dolegliwości żołądkowych u dziecka. Jak tylko zauważysz u smyka ich pierwsze objawy, natychmiast reaguj. Zwłaszcza u najmłodszych dzieci wymioty czy biegunka bywają niebezpieczne.
W bardzo krótkim czasie mogą bowiem doprowadzić do groźnego dla zdrowia odwodnienia organizmu. Jego pierwszymi objawami są: spierzchnięte, suche usta, matowe i zgaszone oczy oraz mało elastyczna skóra. Odwodniony malec jest apatyczny, płacze bez łez, a jego pieluszka jest sucha przez 3 (u niemowlęcia) lub 6 godzin
(w przypadku starszego dziecka). Oto, jakie kuracje w przypadku kłopotów żołądkowych poleca pediatra.
Ból brzucha

U niemowląt często powodują go wzdęcia, które świadczą o nadmiernej ilości gazów
w jelitach. U starszaków bywa też reakcją na zmianę pożywienia lub wynika ze stresu związanego z pobytem w nowym miejscu.

Jak pomóc choremu dziecku?

Jeśli niemowlę ma wzdęty brzuszek, podaj mu środek ułatwiający odejście gazów, np. Bobotic lub Esputicon. Na ból pomaga też przyłożenie termoforu lub delikatny masaż. Masuj brzuszek okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.


Kiedy pójść do lekarza?

Jeśli ból jest silny, kujący lub towarzyszą mu biegunka, wymioty i gorączka, dziecko niezwłocznie powinno zostać zbadane przez pediatrę.
Wymioty

Nie zawsze muszą świadczyć o zatruciu. Bywają też pierwszym sygnałem innej, dopiero rozpoczynającej się choroby.

Jak pomóc choremu dziecku?

Jeśli smyk wymiotuje, przede wszystkim trzeba zadbać o to, by dostarczyć mu odpowiednią ilość płynów. Najlepiej podać malcowi specjalny płyn nawadniający (np. Acidolit, Elektrolitki), herbatkę, niegazowaną wodę lub kompot z jabłek. Dziecko chętniej wypije płyn który jest schłodzony. Serwuj go małymi porcjami, aby malec od razu nie zwymiotował.

Kiedy pójść do lekarza?

Z pediatrą powinnaś skonsultować się w sytuacji, gdy dziecko ma mniej niż pół roku, zwraca po każdej próbie pojenia, jest wyczerpane i ma oznaki odwodnienia.
Biegunka

Jej przyczyną może być zarówno zatrucie pokarmowe, jak też infekcja wirusowa (zwykle rotawirusowa). Sama w sobie nie jest niebezpieczna, ale bardzo szybko może doprowadzić do groźnego dla malucha odwodnienia.

Jak pomóc choremu dziecku?

Aby utrzymać w organizmie malca właściwy poziom płynów, jak najczęściej dawaj mu do picia wodę niegazowaną, miętę, herbatkę z suszonych jagód. Czas trwania infekcji mogą skrócić probiotyki (np. Acidolac, Enteromax), dlatego podawaj je 2-3 razy dziennie.

Kiedy pójść do lekarza?

Jeśli maluch ma wysoką gorączkę, silną biegunkę, a jego stan nie poprawia się po 1-2 dniach lub zauważyłaś, że dziecko może być odwodnione, idź z nim do pediatry.KŁOPOTY SKÓRNE

Upał wyjątkowo nie sprzyja dziecięcej skórze. Ponieważ jest ona niezwykle delikatna, łatwo ulega różnego rodzaju podrażnieniom. U maluchów najczęściej dochodzi do oparzeń słonecznych. Z kolei starszaki częściej są narażone na zranienia i skaleczenia naskórka. Poniżej podpowiadamy, jak sobie radzić ze skórnymi kłopotami u malca. Dzięki wskazówkom eksperta skutecznie złagodzisz u smyka świąd, ból czy pieczenie naskórka
i bez przeszkód będziecie mogli dalej korzystać z uroków wakacji.


Oparzenia słoneczne

Skóra dziecka jest niedojrzała i bez dostatecznej ochrony już po kilku minutach może zareagować na działanie promieni słońca oparzeniem. Wtedy jest gorąca, czerwona, piecze i boli. Mogą też pojawić się na niej pęcherze.

Jak pomóc choremu dziecku?

Przez około 15 minut polewaj poparzoną skórę chłodną wodą, np. pod prysznicem, potem przyłóż okłady z jogurtu albo zsiadłego mleka. W aptece możesz kupić preparaty łagodzące oparzenia, które zawierają witaminę E, glicerynę lub pantenol (np. Thermi, Bepanthen Derm Krem)

Kiedy pójść do lekarza?

Jeśli oparzenie jest duże lub dziecko dostało wysokiej gorączki, nie czekaj, tylko skonsultuj się z pediatrą.Zranienie

Podczas spaceru maluszek może niechcący skaleczyć się ostrą trawą lub zadrapać
o leżącą gałąź. Zdarza się też, że brzdąc na skutek upadku na placu zabaw ma zdarte kolana lub łokcie.

Jak pomóc choremu dziecku?

Zwykle wystarczy umyć rankę pod bieżącą wodą, zdezynfekować Octeniseptem (preparat antyseptyczny), a potem zabezpieczyć plastrem (np.Salvequick), specjalnym sprayem (np. Akutol Stop) lub żelem hydrokoloidowym na rany ( np. Hydrosil).

Kiedy pójść do lekarza?

Jeśli rana jest spora i silnie krwawi, przyłóż jałowy opatrunek, uciskaj około 20 minut
i zawieź dziecko na pogotowie. Konsultacja z lekarzem jest też niezbędna, gdy malec skaleczył się np. gwoździem albo rana zabrudzona jest ziemią. 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 26.07.2015 r., godz. 16.27
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 26.07.2015 r., godz. 16.27
Liczba odwiedzin: 645