-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Jadłospis

Porady dotyczące żywieina

Dieta malucha

-
Wersja do drukudruk
Dieta malucha

Wprowadzanie nowych posiłków do diety - jak osiągnąć sukces?
Naturalna regulacja uczucia głodu u dziecka jest jego wrodzoną zdolnością, która steruje apetytem dziecka. Każdy rodzic zamiast zamartwiać się nie zjedzonym kolejnym posiłkiem powinien swoje siły skierować na dostarczenie dziecku zdrowej i urozmaiconej żywności, a decyzję ile i co zje dziecko pozostawić maluchowi. Złotą zasadą żywienia małych dzieci jest zaufanie naturze, wszystko jednak w granicach rozsądku i z uwzględnieniem pewnych zasad.
Pierwszym pokarmem w życiu dziecka jest mleko mamy. Sposób regulacji produkcji mleka jest zawsze odpowiedzią na aktualne potrzeby żywieniowe dzieci. Dużą wartością mleka mamy jest jego idealnie dostosowany do potrzeb dziecka skład, który zmienia się wraz ze wzrostem dziecka i jego coraz to nowymi potrzebami. Mama która z jakiegoś względu nie może karmić swojego dziecka piersią może skorzystać z dostępnych na polskim rynku mieszanek mlecznych, przygotowanych z myślą o potrzebach niemowlęcia.
Wybór sposobu żywienia zawsze jest sprawą indywidualną. Specjaliści zalecają wyłączne karmienie piersią w pierwszym półroczu, nie jest jednak tak, że jeżeli mama z jakiegoś powodu nie może lub nie chce karmić piersią nie zapewnia tym samym prawidłowego rozwoju swojemu dziecku. Niemowlęta karmione sztucznym mlekiem, także rozwijają się i przybierają na wadze. Jedyną rzeczą, której bezwzględnie nie wolno robić - to podawać niemowlęciu mleka krowiego i innych jego pochodnych w pierwszych miesiącach jego życia! Układ pokarmowy malucha w tym okresie jest zupełnie niedostosowany do tego typu pożywienia a podanie go dziecku może stanowić dla niego duże zagrożenie. Dzieję się tak dlatego że skład i wartość odżywcza zwykłego mleka nie są spójne z potrzebami intensywnie rozwijającego się organizmu dziecka. Zawarte w mleku krowim składniki są albo nadmiernie obciążające dla niewykształconych jeszcze w pełni narządów wewnętrznych dziecka albo ich ilość jak w przypadku laktozy jest za niska dla utrzymania równowagi. Narządem szczególnie narażonym na nieodpowiednią podaż składników mineralnych wraz z mlekiem krowim są nerki niemowlaka.
Posiłki uzupełniające
Wprowadzanie stałych pokarmów do diety dziecka zaleca się najwcześniej w 5 miesiącu życia. Nie wszystkie dzieci dorastają w tym samym tempie dlatego ich gotowość do spożywania pokarmów stałych też jest różna.
Jak można rozpoznać że dziecko jest gotowe do jedzenia z łyżeczki?
- Dziecko potrafi swobodnie siedzieć
- Wodzi oczyma za łyżeczką
- Chwyta i wkłada do buzi przedmioty
- Interesuje się tym co mają na talerzu członkowie jego rodziny.
Wiedza o gotowości dziecka do spożywania posiłków stałych jest potrzebna, aby nie wmuszać dziecku pierwszych potraw, musi ono bowiem czuć wewnętrzną chęć do tego aby zacząć jadać z rodzicami "dorosłe" posiłki. Wmuszanie na siłę dziecku w tym wieku przygotowanych zdrowych obiadków, przecierów może wzbudzić w maluchu niechęć do jedzenia, a nawet wykształcić podstawę do zaburzeń odżywiania w wieku późniejszym.

Z punktu widzenia kształtowania prawidłowych odruchów związanych z jedzeniem istotne jest siadanie do stołu wspólnie z dzieckiem - jest to ważny etap socjalizacyjny.

Zadanie rodziców na etapie zmiany sposobu żywienia to: Pomóż mi to zrobić samemu! Rodzice w tym czasie musi rozpoznać potrzeby dziecka, podążać za nim – muszą być towarzyszami cierpliwie znoszącymi wszelkie nieudolne próby poznawania nowych smaków dziecka - a wszystko w imię wspólnego sukcesu.
Zasady wprowadzania nowych posiłków:
- zacznij wprowadzanie nowych posiłków od podawania dziecku kaszki z dodatkiem Twojego mleka/mieszanki mlekozastępczej. Wskazane jest aby konsystencja tych pierwszych posiłków była półpynna. Najlepszą pierwszą kaszką dla dziecka jest kaszka ryżowa - jeżeli jednak dziecko mam tendencję do zaparć lepiej zamienić ją na kaszkę kukurydzianą.

- następnie wprowadzaj powoli zupki o składzie odpowiadającym potrzebom Twojego dziecka, również stosując początkowo zasadę mieszania ich z Twoim pokarmem/mieszanką mlekozastępczą. Proporcje: 1 łyżeczka zupki na 4 łyżeczki mleka.
- zagęszczaj stopniowo posiłki dziecka stosując coraz mniejsze rozcieńczenie.

- nowe potrawy wprowadzaj pojedynczo, pamiętając o odstępach 2-3 dniowych.

- cennym dodatkiem do kaszki mogą być owoce albo warzywa.

- okolice 7-10 miesiąca życia to świetny czas na wprowadzenie do diety dziecka potraw o mniejszym stopniu rozdrobnienia - w tym okresie dziecko powinno mieć możliwość eksperymentowania z samodzielnym jedzeniem. Wspieraj malucha w tych jego pierwszych próbach.

- najlepszym napojem dla dziecka jest woda, postaraj się nauczyć swoje dziecko jej picia - najlepiej gasi pragnienie i nie zawiera cukrów prostych tak jak soki. Jeżeli już podajesz dziecku soki - wybieraj te, które nie są słodzone –
i za każdym razem rozcieńczaj je w stosunku 1:1.

- jeżeli dziecko ma problem z zaakceptowaniem jakiejś potrawy - nigdy nie zmuszaj go do jej zjedzenia, odczekaj jakiś czas i wróćcie do niej za 2-3 miesiące.

- ze względu na profilaktykę alergii pokarmowej wskazane jest stopniowe wprowadzanie pszenicy, białka jajek, owoców cytrusowych, mleka krowiego, ryb i orzechów do diety dziecka. Kolejność wprowadzania tych produktów zawsze konsultuj z lekarzem prowadzącym dziecko!

- uwaga na miód-niemowlaki przed ukończeniem 1 roku życia nie powinny spożywać miodu. Spożycie miodu w którym mogą znaleźć się przetrwalniki groźnej bakterii Clostridium Botulinum- które produkują jad kiełbasiany zwany botuliną może ona wywołać groźną chorobę Twojego dziecka. Dodatkowo miód jest silnym alergenem, i ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej u dziecka wskazane jest wykluczenie go z diety małego dziecka w pierwszym roku jego życia.
Poniżej możesz znaleźć dodatkowe wskazówki dotyczące diety malucha, możesz też je wydrukować w formie „ściągawki” i powiesić na lodówce, aby zawsze mieć je w zasięgu wzroku. Jeśli masz pytania możesz zawsze do nas napisać: poradnia@dobryrodzic.pl
Autorka: Karolina Mazurcza 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 23.01.2016 r., godz. 20.31
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 23.01.2016 r., godz. 20.37
Liczba odwiedzin: 435