-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Dla rodziców

Uwaga na kleszcze

-
Wersja do drukudruk
Uwaga na kleszcze

Wybierając się na majówkę do lasu, parku czy na łąkę warto pamiętać o odpowiednim stroju: krytych butach, długich spodniach i koszuli lub bluzie z długim rękawami. Dlaczego? Wszystko przez kleszcze, które od kilku tygodni żerują, czekając na swoje ofiary na liściach drzew, krzewów i źdźbłach trawy.

Kleszcze kedyś atakowały z ukrycia, w gęstwinach zarośli i lasów, dziś robią to nawet w centrach dużych miast. Liczba oraz aktywność tych krwiopijczych, roznoszących groźne choroby pajęczaków zwiększa się z roku na rok. Czy można się przed nimi ustrzec?


Poznaj swojego wroga

Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Na całym świecie wyróżniamy prawie 900 gatunków, z czego w Polsce występuje około 20, a najpopularniejszym z nich jest kleszcz pospolity. Kleszcze to prawdziwe wampiry, w każdym stadium rozwojowym, tj. larwa, nimfa i forma dojrzała, muszą przynajmniej raz wyssać krew, aby móc się dalej rozwijać. Co ciekawe, bez jedzenia mogą przeżyć nawet do dwóch lat.

Najbardziej optymalne warunki do życia kleszcze znajdują na obrzeżach lasów mieszanych, polanach, łąkach i bagnach. Wiszą na źdźbłach traw lub spodach liści i czekają na swoich żywicieli. Między bajki można włożyć doniesienia o tym, że kleszcze żyją na drzewach, skąd skaczą na swoje ofiary.

Niestety z roku na rok kleszcze powiększają zasięg swojego bytowania. Kiedyś można je było spotkać głównie na Mazurach, Pomorzu i całej ścianie wschodniej. Dziś bez większego trudu można je spotkać w wysokich partiach gór, a także w centrach największych miast, do udokumentowanego ataku doszło nawet na wrocławskim rynku. Na coraz większą liczbę tych pasożytów mają wpływ zmiany klimatyczne, dość łagodne zimy i wilgotne lata.

Aktywność kleszczy przypada na okres od marca do listopada, kiedy temperatury dobowe przekroczą 5-7 st. C. Najczęściej do ataków dochodzi w maju, czerwcu, a także we wrześniu. Krwiopijcze owady mają także ulubione pory dnia - od rana do południa i od ok. godz. 16 aż do zmroku.

Wiele gatunków kleszczy na całym świecie przenosi groźne dla zdrowia i życia ludzi pierwotniaki, bakterie i wirusy. W naszym klimacie największe zagrożenie stanowi borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Szacuje się, że co trzeci pajęczak może być nosicielem jednej z tych chorób. Niestety kleszcze są bardzo przebiegłe - zwykle nie czuć ich ukąszenia, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające.


Groźne skutki małego ukąszenia

- Borelioza - to bardzo groźna i podstępna choroba wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi. Wyjątkowo łatwo można ją pomylić ze zwykłą grypą. Towarzyszy jej szeroki wachlarz objawów, m.in. gorączka, dreszcze, osłabienie organizmu, bóle głowy, refluks, a także rumień wędrujący, który pojawia się z reguły zaraz po ukąszeniu przez kleszcza. U części chorych może przebiegać bezobjawowo.

Bakteria potrafi zaatakować dowolny organ, w tym mózg. Chorobę leczy się antybiotykami. Terapia może potrwać nawet kilka miesięcy, szczególnie w przypadku, gdy bakteria rozprzestrzeni się po organizmie i pokona barierę krew-mózg. Niestety u części pacjentów nawet po zakończonym leczeniu pozostaje część objawów chorobowych. Co więcej, obecnie nie jest dostępna żadna szczepionka przeciwko tej dolegliwości.

- Kleszczowe zapalenie mózgu - to wirusowa choroba przenoszona przez kleszcze. Charakteryzuje się kilkfazowym przebiegiem. W początkowej fazie przypomina grypę, po której następuje okres bezobjawowy. Następnie pojawia się stadium, w którym może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych.

Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu nie istnieje żadna skuteczna metoda leczenia. Hospitalizacja osoby chorej może potrwać nawet kilka miesięcy. Co więcej, około 50 proc. pacjentów opuszczających szpital wymaga dalszego leczenia i rehabilitacji. Na szczęście chorobie tej można w łatwy zapobiec poprzez zastosowanie szczepionki, która zapewnia ochronę na co najmniej trzy lata.

Jak się chronić przed kleszczami?

Najlepiej unikać miejsc, w których bytują kleszcze. To jednak absurdalne rozwiązanie. Możemy więc zminimalizować ryzyko ukąszenia i zarażenia. Oto kilka podstawowych zasad:

- noś osłaniającą jak największą powierzchnię ciała odzież (tj. nakrycie głowy, kurtkę lub koszulę z długim rękawem, długie spodnie, wysokie skarpetki, pełne buty);

- noś jasną odzież (ułatwi to zlokalizowanie kleszcza na twojej koszuli czy spodniach);

- nie siadaj na trawie i zwalonych pniach drzewnych;

- nie przedzieraj się przez zarośla i nie zbieraj chrustu;

- stosuj chemiczne środki odstraszające kleszcze (na odzież - środki zawierające permentynę, a na skórę - preparaty zawierające DEET lub ikarydynę);

- po powrocie do domu dokładnie spłucz pod prysznicem i obejrzyj swoje ciało, zwłaszcza skórę na głowie, uszy, ręce i nogi, a także okolice pachwin i pępka.

Jak pozbyć się krwiopijcy?

Jeśli już dojdzie do ukąszenia, należy jak najszybciej usunąć kleszcza. Czas gra bowiem na naszą niekorzyść, z każdą chwilą zwiększa się ryzyko zakażenia.

Do wyciągnięcia pajęczaka ze skóry można użyć pęsety. Stosując ten sposób należy złapać kleszcza jak najbliżej skóry, aby go nie rozerwać. Jeśli bowiem jego główka zostanie w naszym ciele, wzrasta ryzyko infekcji. Pasożyta należy usunąć bardzo delikatnie. W aptekach dostępne są również specjalne przyrządy do usuwania kleszczy. Niektóre z nich przypominają miniaturowe pętelki, inne zaś działają na zasadzie pompy próżniowej. W ostateczności do tego celu można użyć strzykawki z odciętą końcówką. Ważne, aby miejsce po ukłuciu zdezynfekować.

Jeżeli kleszcz zagnieździł się w trudno dostępnym miejscu należy natychmiast zgłosić się do lekarza. W żadnym bądź razie nie należy krwiopijcy smarować tłuszczem, benzyną, czy też wykręcać lub miażdżyć. W takich przypadkach zwymiotuje on swoją krwią do naszego organizmu, a to powoduje znaczny wzrost ryzyka infekcji.

Podczas majówki nie odmawiajmy sobie obcowania z przyrodą. Spacer to doskonały sposób na naładowanie wewnętrznych akumulatorów. Warto jednak odpowiednio się do takiej pieszej wędrówki przygotować. Dzięki temu unikniemy stresu, wizyt u lekarza, a spacer przez las czy łąkę będzie się nam kojarzył wyłącznie z dobrze spędzonym czasem.

(PG)

Tekst za: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/atak-kleszczy-w-polsce-roznosza-grozne-choroby/1kvnn

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 04.05.2016 r., godz. 07.14
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 04.05.2016 r., godz. 07.14
Liczba odwiedzin: 531