-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Informacje

ORGANIZOWANIE RODZINNYCH UROCZYSTOŚCI W ŻŁOBKU

-
Wersja do drukudruk
ORGANIZOWANIE RODZINNYCH UROCZYSTOŚCI W ŻŁOBKU
DZIEŃ BABCI I DZIADKA, MAMY I TATY, RODZINY… MAMA, TATA I JA, TO RODZINA BABCIA, DZIADEK I JA, TO RODZINA RODZEŃSTWO I JA TO TEŻ RODZINA

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Dlatego też co roku w Żłobku Miejskim Motylkowy Świat w Legionowie organizowany jest Dzień Mamy i Taty, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka, Święto Rodziny.

Każdy człowiek niezależnie od wieku potrzebuje miłości. Miłość daje nam bowiem poczucie bezpieczeństwa, spokój i komfort psychiczny. Dlatego też uczucie to jest tak szczególnie ważne w życiu młodego człowieka. Daje bowiem dziecku beztroskę i możliwość prawidłowego kształtowania swojej osobowości. Miejscem, które powinno dostarczać dzieciom tego uczucia jest dom. To właśnie w rodzinnym gronie spędzają pierwsze lata swojego życia. Tutaj kształtuje się ich osobowość, ich spojrzenie na świat, dlatego tak ważne są relacje, jakie panują pomiędzy bliskimi im osobami. I właśnie dlatego najważniejszym uczuciem łączącym rodzinę powinna być miłość. To właśnie ta miłość domowego ogniska daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że dom rodzinny staje się miejscem do którego zawsze niezależnie od wieku pragniemy powrócić. Tutaj bowiem zgromadzone są nasze najpiękniejsze wspomnienia, tutaj znajdują się najbliższe naszemu sercu osoby. Osoby, które tworzą naszą rodzinę.
Dzieci łączy z członkami rodziny nie tylko pokrewieństwo i miłość ale także poczucie więzi, wspólne tradycje i przeżycia jak również klimat, który tworzy każdy jej członek. I to właśnie te wszystkie uczucia i relacje wiążące ze sobą te bliskie osoby tworzą prawdziwy dom. Dom, który odgrywa szczególną rolę w życiu każdego człowieka. To tutaj kształtują się ich postawy i ich stosunek do świata wartości. To właśnie tutaj uczą się jak dokonywać właściwych wyborów i racjonalnie działać.
Dzieciństwo pełne miłości pozwala przeżyć szczęśliwie życie. To miłość daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że dom staje się oazą spokoju. A tylko w takim domu mogą nabyć najbardziej wartościową wiedzę, która będzie ich kierować w dorosłym życiu. Dom to bowiem rodzina, dzieciństwo, miłość, bezpieczeństwo, to część naszego życia. Cząstkę tego miejsca będą dzieci nieść ze sobą przez całe nasze życie.
Dlatego każdy rodzic, każda osoba wychowująca młodego człowieka powinna pamiętać, że dziecko jest najlepszym obserwatorem, że niejednokrotnie dostrzega ono to co dla dorosłej osoby może wydawać się niedostrzegalne. Dlatego w każdym momencie, w każdej sytuacji należy dawać mu właściwy przykład. Bowiem to właśnie te codzienne sytuacje często tak niepozorne, że aż niezauważalne uczą najwięcej. Kształtują młodą postać i dostarczają jej ogromnej wiedzy. Wiedzy wyjątkowej i niepowtarzalnej, wiedzy, której nikt, nigdy nie zdoła jej już przekazać. Dlatego właśnie rola domu, rola rodziny jest tak szczególna i drogocenna. Kształtuje ona bowiem w nas to co w życiu najważniejsze. Charakter, osobowość, poczucie własnej wartości. Ukazuje nam jak kochać, szanować i poznawać świat i wyraziście wpływa na nasze dorosłe życie. Jest to wiedza, której nie przekaże nam żaden inny człowiek i której nie dostarczą nam żadne książki. Nikt nie jest bowiem w stanie zastąpić nam domu, rodziny i prawdziwego beztroskiego dzieciństwa.
Mama, Tata, Babcia, Dziadek, Rodzeństwo – to dziecka najbliższa Rodzina.
Organizując w żłobku uroczystości w których udział biorą nasze maluszki, gościmy najważniejsze osoby w ich życiu.
Poprzez organizowanie uroczystości:

- wdrażamy do pielęgnowania relacji z najbliższymi członkami rodziny
- kształtujemy postawy uroczystych obchodów różnego rodzaju świąt
- uwrażliwiamy na okazywanie szacunku osobom starszym
- wdrażamy do obdarowywania solenizantów życzeniami, własnoręcznie wykonanymi
prezentami
- zacieśniamy relacji dziecko – rodzice, poprzez uczestnictwo we wspólnej zabawie
- wskazujemy sposoby spędzania wolnego czasu (gry i zabawy)
- kształtujemy umiejętności wcielania się w role, kulturalnego uczestnictwa w
zgodnie z przyjętym programem
– wzmacniamy więzi emocjonalne z rodziną dziecka
– kształtujemy uczucia przywiązania do swojej rodziny,
– wzmacniamy więzi z mamą i tatą poprzez radosne, wspólne przeżywanie święta,
– okazujemy szacunku rodzicom, babciom i dziadkom,
– wzmacniamy więzi z mamą i tatą poprzez radosne, wspólne przeżywanie święta,
– uczymy okazywania szacunku rodzicom,
Hol żłobka staje się sceną, na której dzieci w pięknych strojach prezentują bogaty program artystyczny. Wystrojone maluszki świętowanie Dnia Mamy i Taty, Dnia Babci i Dziadka czy Święta Rodziny rozpoczynają od powitania gości pięknymi wierszykami, piosenkami i tańcem. Nasze maluszki mają okazję popisać się przed gośćmi znajomością wierszy i piosenek, a uwieńczeniem występu są gromkie brawa.

Mamy i babcie podczas uroczystości nie kryły emocji i bez skrępowania płakały,
a tatusiowie i dziadkowie słuchali w ogromnym skupieniu swoich pociech, niejednokrotnie z wypiekami na twarzy.
Poprzez wspólny śpiew, tańce, muzykowanie na instrumentach i recytację wierszyków dzieci składały swoim najbliższym najlepsze życzenia z okazji ich święta.
Dzień Mamy. To wyjątkowe święto każdy z nas je zna i szanuje. Szczególnie dbają
o nie opiekunowie i dzieci, ci którym zależy na edukowaniu, wychowaniu i rozwoju najmłodszych. Wychowawcy znają rolę mamy w życiu dziecka i wiedzą, że mądra miłość rodzicielska daje gwarancję tego, aby dzieci były zdrowe, radosne, życzliwe
i otwarte na innych.
Wielką atrakcją jest poczęstunek przygotowany dla naszych gości.
W czerwcu, każdego roku organizujemy w żłobku Festyn Rodzinny „Od niemowlaczka do przedszkolaczka” podczas którego w żłobkowym ogrodzie świętują całe rodziny, korzystając z mnóstwa przygotowanych atrakcji.
Rodzice z Rady Rodziców przygotowują aktorską, bajkową niespodziankę, którą podczas festynu przedstawiają wszystkim uczestnikom festynu.
Nasz Festyn Rodzinny już od wielu lat ma również charakter charytatywny, podczas którego niesiemy pomoc choremu dziecku. W ostatnich latach są to dzieci chore uczęszczające do żłobka.
Podsumowując dodam, że moim pragnieniem jest tworzenie dzieciom powierzonym naszej opiece warunków jak najbardziej zbliżonych do domowych.
Dzieci uczęszczające do Żłobka Miejskiego Motylkowy Świat kochają to miejsce, tak jak kocha się dom. Chętnie do niego przychodzą. Są w nim szczęśliwe, radosne
i bezpieczne, a opiekunowie z pasją i czułością wykonują swoje obowiązki
i pochylają się nad każdym dzieckiem.
Takie jest to miejsce.
„Dziecko chce być dobre
Jeśli nie umie – naucz
Jeśli nie wie – wytłumacz
Jeśli nie może – pomóż”
Janusz Korczak


W całokształcie naszej pracy na pierwszym miejscu stawiamy dziecko – jego dobro, poznanie wychowanków i planowanie działań w danej grupie tak, aby każde dziecko mogło rozwijać się harmonijnie, bezpiecznie, twórczo i mądrze .
źródło: Koncepcja pracy Żłobka Miejskiego

Barbara Mierzejewska
Dyrektor Żłobka Miejskiego Motylkowy Świat

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 22.04.2018 r., godz. 21.34
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 22.04.2018 r., godz. 21.34
Liczba odwiedzin: 296