-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2020 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Psycholog/Pedagog

Jak pomóc dziecku w rozwoju mowy

-
Wersja do drukudruk
Jak pomóc dziecku w rozwoju mowyNiemowlę w pierwszym roku życia opanowuje cały system porozumiewania się. Od momentu narodzin, kiedy jeszcze nic nie mówi, do ukończenia pierwszego roku życia, potrafi nauczyć się języka. Co więcej, niemowlę opanowuje tę sztukę bez większego wysiłku. Opanowywanie mowy ułatwiają dziecku zabawy, głównie te, dzięki którym osłuchuje się z językiem. Dzięki temu z lawiny dźwięków wyławia słowa, które potem zacznie rozumieć i zapamiętywać. Niemowlę przygląda się też cały czas ustom przebywającej z nim matki i próbuje ułożyć wargi w taki sam sposób. Jak należy się z nim bawić, aby ułatwić mu nabywanie mowy?

Warto śpiewać ulubioną przez dziecko piosenkę używając tylko jednego dźwięku. Można wybrać ten, który najczęściej słyszymy od samego dziecka „ma”, albo „ba”. Przy pomocy tegoż dźwięku śpiewamy dziecku „Wlazł kotek na płotek”, czy „my jesteśmy krasnoludki”. Zasada jest taka, że im częściej powtarzamy dźwięki wydawane przez dziecko, tym więcej i szybciej zaczyna ono mówić.

Innym sposobem jest powtarzanie dziecku rymowanek. Można ich poszukać w internecie lub różnych książkach dziecięcych. Muszą one zawierać gry słowne i ciekawe zwroty. Np. co tydzień można wprowadzać jakąś nową rymowankę. Należy obserwować dziecko, czy jest tym zainteresowane i czy mu się podobają słowa użyte w rymowance.

Niezwykle cenne jest również opowiadanie bajek. Sadzamy dziecko twarzą do siebie na kolanach
i opowiadamy; „Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, za siedmioma lasami…” czekamy, aż niemowlę zacznie gaworzyć, czy roześmieje się. Opowiadamy tak, by używać słów, czy imion osób znanych dziecku. Używamy zdań krótkich i zwracamy uwagę na zachowanie dziecka. Dziecko samo wkrótce także zacznie nam „opowiadać” w swoim języku różne historie, a my szczęśliwi oczywiście z przyjemnością będziemy ich słuchać.

Warto także używać wyliczanek połączonych z dotykaniem kolejnych paluszków dziecka. Na przykład (poczynając od kciuka): ten pierwszy to dziadziuś, a obok babunia, największy to tata, a przy nim mamunia. To dziecinka nasza mała, a to (potrząsając całą dłonią dziecka) Olusia/ Marysi rączka cała. Taka zabawa z pewnością rozbawi dziecko i przy okazji nauczy schematu swojego ciała.

Warto mieć na uwadze, że dzieci bardzo lubią obserwować dorosłych i lubią ich naśladować. Powiedz więc jakieś proste słowo i zachęcaj swojego maluszka, aby je powtórzył. Najlepiej, aby było to słowo znane dziecku. Na przykład: mama, tata, but, kot, dom. Za każdym razem, gdy maluch powtórzy słowo oczywiście mocno go przytul i pochwal.

Powyżej opisane zabawy na pewno wprowadzą miłą atmosferę w relacje rodzica przebywającego
z dzieckiem i przy okazji pozwolą pomóc maluszkowi w nabywaniu trudnej sztuki opanowywania mowy. Dzięki nim już niedługo dziecko będzie mogło komunikować się z rodzicem na temat swoich potrzeb, trosk i radości.
Opracowała Beata Maculewicz
Pedagog żłobka

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 04.02.2019 r., godz. 01.56
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 04.02.2019 r., godz. 01.56
Liczba odwiedzin: 301