-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Poradnik

Jak poradzić sobie z grypą żołądkową?

-
Wersja do drukudruk
Jak poradzić sobie z grypą żołądkową?
Grypa żołądkowa to choroba za którą odpowiedzialne są rotawirusy. Wywołują one stan zapalny żołądkowo - jelitowy. Choroba ta jest niebezpieczna szczególnie dla dzieci (rocznie umiera w jej wyniku kilka tysięcy dzieci!!!), dlatego nie należy bagatelizować jej objawów i w razie konieczności bezzwłocznie udać się do lekarza lub szpitala.

Jak można się zarazić?

Zarazić się można drogą oddechową i pokarmową.

Czas inkubacji (czyli wylęgania się choroby, od zakażenia organizmu do momentu wystąpienia pierwszych objawów) wynosi zwykle 1-3 dni.

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia należy często myć ręce, dbać o czystość i regularną dezynfekcje muszli, nocników itp. Ponadto nie należy pić nieprzegotowanej, zanieczyszczonej wody, a przygotowując posiłki koniecznie trzeba zwrócić uwagę na czystość produktów i przyrządów kuchennych.

Szczególnie narażone na zakażenie i najciężej przechodzące chorobę są dzieci między 6 miesiącem a 3 rokiem życia.


Objawy
Grypie żołądkowej zazwyczaj towarzyszą:

- gorączką;

- bóle brzucha;

- wymioty;

- biegunka;

- ogólne zmęczenie.


Czas trwania choroby waha się od 1 do nawet 9 dni. Jednak najczęściej są to 2-4 dni, po których dolegliwości całkowicie ustępują.


Leczenie

Niestety, nie ma skutecznej metody na wyleczenie grypy żołądkowej, którą trzeba zwyczajnie przeczekać. Pamiętać jednak należy o regularnym uzupełnianiu płynów, gdyż jednym z najpoważniejszych powikłań może być odwodnienie, co jest niebezpieczne dla zdrowia i życia!
W cięższych przypadkach może się okazać konieczne nawadnianie dojelitowe lub dożylne z zastosowaniem kroplówek. Wówczas niezbędna może okazać się hospitalizacja.

Co jeść i pić

Pij wodę niegazowaną, słabą herbatę (np. z mięty). Unikaj mleka, soków, kawy. Pamiętaj by pić dużo i często, aby nie dopuścić do odwodnienia! W miarę ustępujących objawów można wprowadzić rozcieńczone z wodą soki owocowe.

Do jedzenia na początek (tzn. gdy ustąpią wymioty) można przygotować kleik, niezbyt tłusty rosół, a w miarę poprawy stanu zdrowia wprowadzić startą marchewkę, gotowane ziemniaki, ryż, gotowane mięso drobiowe.


Szczepionki

Na szczęście w roku 2006 wprowadzono do sprzedaży szczepionki ochronne przeciw rotawirusom.
Są to doustne szczepionki (RotaTeq, Rotarix), które niemal w 100% chronią niemowlęta i dzieci przed zapaleniem żołądkowo - jelitowym. Cena jednej dawki (potrzebne są 2 lub 3) to około 300 zł.

 
Wytworzył: Barbara Mierzejewska, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 01.09.2012 r., godz. 22.20
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 01.09.2012 r., godz. 22.21
Liczba odwiedzin: 742