-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Poradnik

Zobacz, co jest niezbędne dla rozwoju twojego bobasa

-
Wersja do drukudruk
Zobacz, co jest niezbędne dla rozwoju twojego bobasa
W ŚWIECIE CZUŁOŚCI

Mózg dziecka jest chłonny jak gąbka – zapisuje się w nim wszystko, co do niego dociera. Ale aby ta nauka nie poszła w las i smyk doskonale się rozwijał, potrzebnych jest jeszcze kilka warunków.

Marzysz o tym, by bobas był zdolny, szczęśliwy, a w przyszłości odnosił same sukcesy. Możesz zadbać o to już teraz. Czytaj z malcem, pokazuj mu obrazki i rozmawiaj z nim. To doskonały trening umysłu. Ale do bycia mądrym nie wystarczy sama nauka. Potrzeba czegoś więcej.

Kochaj

Kiedy dziecko wie, że bez względu na wszystko jest akceptowane i otaczane miłością, nie boi się podejmować wyzwań. Według psychologów, im więcej miłości dostanie maluch, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, tym bardziej będzie pewny siebie w przyszłości. A to przecież warunek wielu sukcesów. Dlatego nie szczędź dziecku czułości. Tul je, głaszcz, noś… Takie pieszczoty stymulują układ nerwowy maluszka.

Obserwuj

Już kilku miesięczne dzieci potrafią pokazać, czego potrzebują, a kiedy już dostaną, nie posiadają się z radości. W takich chwilach rośnie w nich świadomość tego, że są panami samych siebie. Nie bój się, że spełniając drobne zachcianki malca, rozpieszczasz go.
Póki smyk jest mały, nie dyscyplina jest ważna, ale budowanie w nim poczucia własnej wartości.

Eksperymenty

Dziecko powinno dotykać twoich okularów, głaskać kocie futerko, chlapać wodą, jeść rękami, brykać na czworakach po całym mieszkaniu i w nieskończoność upuszczać łyżeczkę. Właśnie w takich chwilach się uczy! Choć czasem wydaje ci się, że smyk z czymś sobie nie poradzi (np. z samodzielnym jedzeniem), postaraj się nie wyręczać go we wszystkim.

Tłumacz

Im więcej nowych informacji odbiera maluch, tym więcej powstaje w jego mózgu ważnych połączeń nerwowych. A dzięki temu smyk lepiej wykorzystuje możliwości swojego umysłu. Dlatego opisuj maluszkowi, jak smakują lody, opowiadaj o tym, co dzieje się za oknem, informuj go, co właśnie teraz robisz. Używaj barwnego języka, nasyconego nazwami kolorów i uczuć. W ten sposób wzbogacasz wyobraźnię i słownictwo malca.

Rutyna

Dziecko jeszcze przed porodem umie odnaleźć powtarzalny rytm: bicie serca, mamy oddech, melodię słów. To daje mu poczucie bezpieczeństwa. Po porodzie także wybiera z chaosu informacji to, co się powtarza. Rutyna pozawala maluszkowi przewidywać przyszłość i ułatwia mu naukę.

Atmosfera

Warto zadbać o to, by dziecko przebywało w przyjaznym ciepłym i miłym dla oka otoczeniu. Żywe kolorowe mebelki „z duszą” w jego pokoju lub kąciku mogą nie tylko wpłynąć pozytywnie na nastawienie malucha do świata, ale i służyć rozwojowi zmysłu estetycznego. Ładne łóżeczko, biurko czy szafa to tego typu elementy, dzięki którym dziecko po prostu będzie się u siebie dobrze bawiło.

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 09.03.2013 r., godz. 09.12
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 09.03.2013 r., godz. 09.12
Liczba odwiedzin: 765