-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Poradnik

Drodzy Rodzice

-
Wersja do drukudruk
Drodzy Rodzice


Oddajecie po raz pierwszy swoje dziecko pod opiekę innych ludzi. Jest to zarówno dla Waszego dziecka jak i dla Was niełatwy moment. Rozumiemy to. Aby było Wam i Waszemu dziecku lżej w tych pierwszych chwilach postaramy się wyjaśnić i przeanalizować to, co w zachowaniu Waszego dziecka będzie można w tym czasie zaobserwować.

Dziecko będąc w okresie adaptacji, przez 2-3 tygodnie w Żłobku jest zwykle bardziej rozdrażnione, płaczliwe, uparte - przeżywa rozłąkę z rodzicami. Niewątpliwie jest mu wtedy trudno, nie rozumie bowiem konieczności przebywania poza domem (nie tak łatwo wytłumaczyć małemu dziecku, że mama i tata muszą pracować ...)

W tym okresie - poza płaczem, który jest naturalną reakcją większości nowoprzyjętych do Żłobka dzieci - każde dziecko może reagować na tę sytuację w indywidualny, specyficzny dla siebie sposób: jedno może być trochę bardziej agresywne np. w stosunku do swoich kolegów, drugie usiądzie w kąciku, jakby chciało całym sobą pokazać "mnie tu nie ma" . Jedno będzie lgnęło do kolan opiekunki, drugie nie da się nawet pogłaskać po głowie. Każde z nich w pierwszych dniach pobytu w Żłobku na swój sposób będzie przeżywać niepokój i będzie protestować przeciwko rozłące.

Pamiętajmy, że trwa to jednak niedługo, i że wszystkie te reakcje są zupełnie prawidłowe i jak najbardziej uprawnione. Dziecko ma prawo do płaczu i protestu, i trzeba mu na to pozwolić, ponieważ w ten sposób informuje nas o swoim przywiązaniu i miłości do rodziców. Pozwólmy więc dziecku wypłakać się i nie zawstydzajmy je z tego powodu. Przytulmy raczej malucha, powiedzmy mu, że rozumiemy jego rozżalenie i pochwalmy za dzielność.

Dziecko w okresie adaptacji może mieć trudności z jedzeniem. Nawet dzieci obdarzone dobrym apetytem w pierwszym okresie pobytu w Żłobku bywa, że jedzą słabo, co więcej, często grymaszą nawet w domu. Nie dziwmy się temu - przecież kiedy my dorośli jesteśmy zdenerwowani bardzo często również nie mamy apetytu. Postarajmy się w tych dniach poświęcić jak najwięcej czasu naszemu dziecku, pobawić się z nim tak jak ono lubi, przedłużyć np. nieco wieczorną ulubioną kąpiel, poczytać pogodne bajki do snu. Starajmy się po prostu rozluźnić troszkę naszego malucha, a apetyt na pewno szybko wróci. Nie karmmy go na siłę - zniechęci się wówczas do jedzenia jeszcze bardziej. Pomyślmy w tym czasie o lekkostrawnej dla dziecka diecie (z ograniczeniem słodyczy, tłuszczów , z głównie gotowanymi potrawami). O ile dziecko nie traci na wadze i nie ma ostrych zaburzeń ze strony układu pokarmowego - nie powinniśmy się nadmiernie martwić jego kapryszeniem.

Jeśli nam się ono obudzi w nocy - choć spało dotąd spokojnie, jeśli się zmoczy - choć już nie siusiało w majteczki, pamiętajmy, że nie jest to żaden niepokojący objaw, a jedynie przejściowy stan ważnej zmiany w dotychczasowym życiu. Nie Zawstydzajmy dziecka za to, przemilczmy taktownie jeden czy drugi "wypadek" zabrudzenia bielizny, nasz maluch wróci na pewno szybko do swoich prawidłowych nawyków.

Najważniejsze jest więc, aby w tym okresie okazać dziecku dużo zrozumienia, przytulać je jak najwięcej, nie bać się jego płaczu, pozwolić mu nań - bo jest to jeden z najlepszych regulatorów wewnętrznych. Płacz to przecież nic innego jak "wyrzucenie" z siebie niepotrzebnego napięcia i niepokoju. Chyba lepiej, żeby nasz maluch pozostawił je poza sobą niż gromadził wewnątrz swojej małej istoty.

Nie pozwólmy mu jedynie płakać w samotności. My zaś w Żłobku dołożymy wszelkich starań, aby jak najskuteczniej dopomóc Waszemu dziecku w jego pierwszych dniach pobytu z nami, poświęcając mu indywidualną uwagę, rozumiejąc jego trudności i przede wszystkim doceniając jego dzielność.

Zaufajcie nam - jesteśmy po to, aby pomóc Wam i Waszemu dziecku.Z serdecznymi pozdrowieniami
Kierownictwo i wszyscy pracownicy
Żłobka Miejskiego


 
Wytworzył: Barbara Mierzejewska, data: 25.08.2008 r., godz. 17.26
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 25.08.2008 r., godz. 18.14
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 25.08.2008 r., godz. 18.16
Liczba odwiedzin: 1427