-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Poradnik

Moc muzyki

-
Wersja do drukudruk
Moc muzyki
Niektórzy uważają ją za błahą, mało znaczącą rozrywkę. To błąd. Słuchanie muzyki ma duży wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny człowieka, a w szczególności dzieci.

Pierwszymi i często najważniejszymi przewodnikami najmłodszych po fascynującym świecie dźwięków są ich rodzice. To odpowiedzialne zadanie, ale warto się z niego dobrze wywiązać.Spośród pięciu zmysłów człowieka słuch pojawia się jako pierwszy. Zanim zaczniemy cokolwiek widzieć lub czuć, potrafimy odbierać dźwięki. Wiele osób nie przykłada do tego faktu należytej wagi, a przecież natura nigdy nie działa przypadkowo. Nie bez powodu muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania ludzkości, jest obecna na każdym etapie naszego życia.


Koncert w kołyscePierwsze dźwięki dziecko słyszy już w łonie matki. Później niemowlak dość szybko zaczyna interesować się muzyką, a nawet grać na instrumentach. Jak to możliwe? Bobas sam łapie za grzechotki i zaczyna nimi rytmicznie potrząsać. Większość maluchów z zadowoleniem słucha też melodyjnych kołysanek śpiewanych przez opiekunów. Nagrodą za ten występ jest chwila wytchnienia dla rodziców, kiedy zrelaksowane niemowlę zapada w słodką drzemkę. Niestety, zwyczaj śpiewania kołysanek i piosenek dzieciom powoli zanika. Dawniej mamy i babcie, które opiekowały się maluchami, ciągle coś nuciły. Dzisiaj częściej odtwarzamy płyty CD oraz pliki MP 3 z utworami dla dzieci. Warto dokładnie sprawdzić ich jakość i wybierać kompozycje sprawdzonych, cenionych twórców. Wartościowe piosenki dla najmłodszych, niezależnie od postępu technologicznego, zmiany systemu nauki czy sposobu wychowania, są ponadczasowe.


Porządkowanie emocjiZajęcia związane z muzyką - słuchanie piosenek, tańczenie lub granie nawet na najprostszych instrumentach - pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny dziecka. Muzyka kształtuje jego wrażliwość na piękno, od najmłodszych lat pozwala mu przeżywać chwile wzruszenia. Zabawa przy piosenkach umożliwia maluchowi swobodne wyrażanie uczuć i emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Uważni rodzice na pewno zorientują się, czy żywiołowy taniec dziecka, jego głośny śpiew to oznaki beztroski, radości, czy może w tych zachowaniach kryją się złość i frustracja. Te ostatnie mogą być sygnałem, by poświęcić synowi lub córce więcej czasu, spokojnie porozmawiać o ich kłopotach.

Nawet najbardziej nieporadne śpiewanie i tańczenie to dobry sposób na przełamywanie wrodzonej nieśmiałości dziecka. W życiu czeka go wiele publicznych wystąpień, prezentacji. Przy naszym wsparciu i aplauzie już od najmłodszych lat może zacząć przyzwyczajać się do obecnej publiczności, która je ocenia.

Mądre teksty piosenek uczą też najmłodszych, jak odróżniać dobro od zła, rozpoznawać wartościowe postawy. Małoletni koneserzy muzyki doskonale przecież wiedzą, co najczęściej robi leń i jaka dieta gwarantuje „dziarskie minki”.


Puszek Okruszek motywujeChoć trudno w to uwierzyć, muzyka ma bezpośredni wpływ na procesy zachodzące w organizmie dziecka. Dźwięki mogą sterować pracą układów krwionośnego i oddechowego - skoczne dźwięki przyspieszają rytm serca, ballady go spowalniają.

Według naukowców osoby, które nie mają wykształconego słuchu, odbierają muzykę głównie za pomocą prawej półkuli mózgu, a to właśnie ona odpowiedzialna jest za emocje. Kiedy słuchamy melodii, która nam się podoba, w mózgu zachodzą neurofizjologiczne reakcje, w których udział bierze dopamina. Od lat specjaliści przekonują nas, że ten neuroprzekaźnik jest odpowiedzialny za odczuwanie szczęścia, zadowolenia. Ostatnie badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców wykazały jeszcze jedną ciekawą cechę dopaminy - to ona ma motywować, wyzwalać w naszych dzieciach chęć do działania.


Potęga umysłuPamiętajmy, że o sukcesie naszego dziecka w dorosłym życiu nie przesądzą jedynie stabilne życie emocjonalne i dobry nastrój. Kolejnym ważnym czynnikiem, który zadecyduje o jego osiągnięciach, będzie inteligencja, sprawny umysł. A ten od małego ćwiczony jest także dzięki muzyce. Słuchanie piosenek z mądrymi tekstami wzbogaca słownictwo malca. Duży zasób słów to podstawa jego sukcesów na kolejnych etapach edukacji. Podobnie jak umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Ta zdolność to klucz np. do szybkiej nauki języków obcych. W zdobywaniu dobrych ocen pomaga też niezawodna pamięć. O nią nie muszą się martwić uczniowie, którzy w głowie mają dziecięcy repertuar.
Słuchanie wartościowych piosenek uczy też dziecko samodzielnego myślenia, wyrabia w nim umiejętność wyrażania własnego zdania. Przecież każdy maluch ma swoje ulubione utwory. Zapytajmy go, dlaczego lubi właśnie te piosenki. W ten sposób zacznie się uczyć argumentowania.


Witaminki, witaminki, witaminki!Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 30 procent dzieci w Polsce ma nadwagę. Odchudzenie malucha, utrzymanie go w dobrej formie to niełatwe zadanie dla rodziców. Tym bardziej, że gazowane napoje, słodycze i tłuste fast foody bez przerwy kuszą nasze dzieci z ekranu telewizora i sklepowych witryn. Oprócz rozsądnej diety ogromne znaczenie dla zdrowia najmłodszych ma również aktywność fizyczna. Jeżeli dziecko godzinami wpatruje się w ekran telewizora lub komputera, to sygnał, by zmienić jego nawyki. Jeśli maluch nie jest chętny do treningów, zajęć sportowych, na początek warto zachęcić go do zabawy przy muzyce. Przy odpowiedniej ścieżce dźwiękowej dzieci same zaczynają podskakiwać, przytupywać, klaskać i wirować w rytm melodii. Ruch przy muzyce pozwala im nie tylko spalić zbędne kalorie, ale także zapobiega wadom postawy.

Nie przez przypadek powiedzenie „Muzyka łagodzi obyczaje” stało się ponadczasowym i przysłowiem znanym w wielu kulturach. Piękne melodie uczą wrażliwości, mądre piosenki ćwiczą umysł. Zachęcajmy dzieci do ich słuchania. Kompozycje z najmłodszych lat będą pamiętać przez całe życie, a kiedy dorosną, zanucą je swoim dzieciom.

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 18.05.2013 r., godz. 08.59
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 18.05.2013 r., godz. 09.06
Liczba odwiedzin: 772